24 Şubat 2011 Perşembe

İlber Ortaylı Kitabı Üzerine

Türkiye'nin, önemli bulduğum aydınlarından İlber Ortaylı'yla bir süredir ilgileniyorum. Bu ilgim, Avrupa ile Türkiye ilişkilerine kafayı taktığım bir dönemde yaptığım okumalarda, Avrupa ve Biz adlı kitabımı okumamla başladı.

Avrupa ve Biz, Ortaylı'nın, Avrupa'nın tarih boyunca "Türk algısı" hakkında bazı bürokratik mercilere verdiği bir dizi seminer sonucu ortaya çıkmış bir eser. Seminer kökenli olduğundan olsa gerek, çok rahat okunan bir kitap olduğu kadar, Ortaylı'yla karşılıklı sohbet ediyormuş hissi yaratan, aydınlatıcı bir eserdi.

Bu kitaptan sonra bir süre, kendisiyle ilgili bulabildiğim görselleri izlemeye, onun hakkında yazılanları takip etmeye çalıştım. Zira İlber Ortaylı'nın "münevverliği" ve eserleri dışında, taviz vermeyen, zaman zaman elit ve kendinden emin karakteri de oldukça ilgimi çekiyordu.

Eğer, İlber Ortaylı gibi biri nasıl çıkar, bu kişi nerelerden bulunduğu bu noktaya gelmiş, öğrenmek istiyorsanız, bu ihtiyacınızı karşılayacak gayet güzel bir eser var: Zaman Kaybolmaz, "İlber Ortaylı Kitabı". İş Bankası Yayınları'ndan çıkan, Nilgün Uysal'ın, nehir söyleşi tekniğiyle hazırladığı bu kitapta, Ortaylı'yı kendi dilinden gayet hoş bir şekilde tanımanız, onun hayatına dokunan kişilerin de ardından gidip, yeni bilgi denizlerine açılmanız mümkün.

Nilgün Uysal'ı bu hoş çalışması ve nehir söyleşi kategorisi altında çıkardığı kitaplardan ötürü İş Bankası Yayınları'nı kutlamak lazım.

Hiç yorum yok: